WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marcina Ambrozy
Jutro: Marii Swiatozara
Pojutrze: Wiesława Leokadii

LICZNIK

Wizyty dzisiaj49
Wizyty wczoraj57
Cały tydzień326
Cały miesiąc378
Wszystkie174490
 
Start
Manewry w szkole w Rdzawce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 12 czerwca 2013 17:18

31 maja 2013 roku około godziny 10.30, pracownik Zespołu Szkół w Rdzawce zauważył dym wydobywający się z kotłowni. Niezwłocznie poinformował o tym dyrekcję szkoły. Zarządzona została ewakuacja budynku. W tym samym czasie Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu przyjęło zgłoszenie o pożarze. Na miejsce zadysponowano siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Rabka-Zdrój. Jako pierwsi na miejscu pojawili się ochotnicy ze Rdzawki. W wyniku wstępnego rozpoznania, kierujący działaniem ratowniczym zdecydował się na wprowadzenie do budynku rot w aparatach ochrony dróg oddechowych. Jednocześnie od dyrektora placówki uzyskał informację, że pośród wyprowadzonych ze szkoły uczniów brakuje dwóch osób. Jedna z rot znalazła w środku leżącego ucznia z urazem kończyny dolnej. Wyniosła go na zewnątrz celem udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

W miarę rozwoju sytuacji, zabezpieczona w aparaty powietrzne rota podała prąd wody na płomienie, w wyniku przeszukania budynku znaleziono kolejnego poszkodowanego ucznia. Ewakuowano go na zewnątrz do punktu medycznego. Wewnątrz podano kolejny prąd wody w natarciu. Podczas oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego, stan pierwszego ewakuowanego dziecka pogorszył się. Chłopiec stracił przytomność. Po chwili doszło do nagłego zatrzymania krążenia, ratownicy przystąpili do resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Po przywróceniu krążenia poszkodowanego przekazano załodze ZRM. Również drugi z uczniów został przetransportowany do szpitala.

 

Roty pracujące w środku budynku zlokalizowały pożar. Płomienie zostały stłumione, kierujący działaniem ratowniczym zdecydował o zakończeniu działań wewnątrz szkoły. Jednocześnie zauważono, że na zewnątrz tli się trawa. Dowódca niezwłocznie nakazał podanie prądu wody w obronie pobliskich zarośli oraz wykorzystanie działek dachowych do ugaszenia płomieni. Niedługo później ogień został całkowicie ugaszony. Strażacy zwinęli sprzęt i zakończyli działania.

 

Tak wyglądał scenariusz manewrów gminnych, które odbyły się na terenie Zespołu Szkół w Rdzawce. Brały w nich udział Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Rabka, tj. OSP Rdzawka, Chabówka i Ponice. Miały one na celu doskonalenie współpracy między strażakami biorącymi udział w działaniach ratowniczych oraz ze szczególnym uwzględnieniem akcji prowadzonych wewnątrz budynków, z wykorzystaniem aparatów ochrony dróg oddechowych. Podczas nich zrealizowaliśmy również szereg założeń, między innymi z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczenia stały się również okazją do zapoznania z nowym wozem bojowym OSP Ponice, z którym współpracowaliśmy po raz pierwszy. Po zakończeniu manewrów, ich podsumowania dokonał naczelnik OSP Rdzawka oraz obecny na miejscu dowódca Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rdzawce.

 

Następnie uczniowie gimnazjum zaprezentowali terenową lekcję fizyki. Po wstępnej części teoretycznej prezentującej zagadnienia dotyczące ciśnienia, omówili ich zastosowanie na przykładzie sprzętu znajdującego się na wyposażeniu jednostek straży pożarnej (kompresory, narzędzia hydrauliczne, autopompa).

 

W ćwiczeniach brały udział:

JRG Rabka-Zdrój:
492[K]20- GLM Land Rover Defender 110


Siły i środki OSP KSRG:
499[K]69- GCBA 9/32 Tatra T815/Arkom- OSP Rdzawka
499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/Wawrzaszek- OSP Rdzawka


Siły i środki OSP spoza KSRG:
497[K]97- GCBA 3/24 DAF 75/Doeschot-Rosenbauer- OSP Chabówka
498[K]72- GCBA 5,5/32 Steyr 791/Osiny- OSP Ponice

 

Zapraszamy do Galerii na fotorelację z ćwiczeń

Poprawiony: środa, 15 marca 2017 22:37