WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marcina Ambrozy
Jutro: Marii Swiatozara
Pojutrze: Wiesława Leokadii

LICZNIK

Wizyty dzisiaj49
Wizyty wczoraj57
Cały tydzień326
Cały miesiąc378
Wszystkie174490
 
Start
Ewakuacja przedszkola – ćwiczenia, 06.05.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 10 maja 2015 23:34

"Dnia 6 maja 2015 roku o godzinie 09:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu dotarło zgłoszenie o pożarze w budynku Przedszkola w Chabówce. Do działań zadysponowano zastęp GBA z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, w sile 8 ratowników. Na miejscu trwała już ewakuacja, przeprowadzana przez personel przedszkola. Dzieci ewakuowane były przez okna znajdujące się na parterze budynku, gdyż drzwi wyjściowe były zablokowane.

 

 

Dowódca udał się na rozpoznanie. Ustalił, że pali się w pomieszczeniu socjalnym na 3-ciej kondygnacji. Kierujący działaniem ratowniczym polecił strażakom ubranie aparatów powietrznych. Podczas gdy I rota ubierała sprzęt ochrony dróg oddechowych, II rota przygotowała linię główną i gaśniczą, a III wyważyła drzwi wejściowe w celu umożliwienia przeprowadzenia tą drogą dalszej ewakuacji. Po sprawieniu linii gaśniczej, I rota weszła do budynku.

 

 

Podczas działań wewnątrz budynku Dyrektor Przedszkola przekazała KDR-owi, że wewnątrz pomieszczenia może znajdować się mieszkający tam emerytowany nauczyciel. Natychmiast po otrzymaniu tej informacji, dowódca przekazał ją I-szej rocie. Po błyskawicznym opanowaniu płomieni, rozpoczęto przeszukiwania pomieszczeń. Natrafiono na poszkodowanego, który był nieprzytomny. Kierujący akcją zgłosił dyżurnemu potrzebę zadysponowania na miejsce zespołu ratownictwa medycznego do pomocy poszkodowanemu mieszkańcowi. Poszkodowany został ewakuowany na desce ortopedycznej przez okno, po drabinie, przy pomocy linki ratowniczej, ze względu na zatarasowaną klatkę schodową.  Po kilku kolejnych minutach poszkodowany został przekazany ratownikom medycznym.

 

 

I rota dogasiła pożar, dowódca zgłosił zakończenie działań, dzieci mogły bezpiecznie wrócić do przedszkola."


Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, które odbyły się 6 maja w budynku przedszkola w Chabówce. Celem ćwiczeń było przeprowadzenie skutecznej próbnej ewakuacji przedszkola. Osoby znajdujące się wewnątrz budynku, za wyjątkiem Pani Dyrektor, nie były wcześniej informowane o zamiarze przeprowadzenia próbnej ewakuacji, co miało na celu odtworzenie warunków możliwie zbliżonych do sytuacji realnego zagrożenia. Plan zakładał również odcięcie możliwości opuszczenia budynku głównym wejściem w pierwszej fazie działań, przez co personel przedszkola musiał zorganizować alternatywne wyjście.

 

 

Dla strażaków OSP Chabówka celem ćwiczeń było także doskonalenie pracy podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy strażaka, organizację miejsca akcji, pracę w aparatach ochrony dróg oddechowych oraz prowadzenie korespondencji radiowej. Realizacja założenia stała się również okazją do sprawdzenia metody opuszczenia poszkodowanego na desce ortopedycznej w nagłej sytuacji, przy wykorzystaniu drabiny ZS 2100, linki ratowniczej oraz improwizowanego uchwytu z taśmy alpinistycznej, przy dolnej asekuracji. Metodę tą wypróbowaliśmy po raz pierwszy. Część założeń odbyła się aplikacyjnie- nie korzystano z pomocy pogotowia ratunkowego i energetycznego, nie wykorzystano osób trzecich do pozoracji (użyty został manekin 30 kg). Założenia taktyczne ćwiczeń zostały zrealizowane.

 

 

Po zakończeniu realizacji założenia na obiekcie, strażacy OSP Chabówka spotkali się z dziećmi i opowiedzieli o swojej pracy podczas akcji gaśniczych. Nowością dla przedszkolaków była prezentacja wyposażenia strażaków gaszących pożary wewnętrzne. Krok po kroku zaprezentowaliśmy wszystkie elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas takich działań, ubierając i podłączając aparat nadciśnieniowy MSA Auer, będący na wyposażeniu naszej jednostki. Dzieci zobaczyły jak ubiera się strażak wchodzący do płonącego lub zadymionego budynku, poznały zasady działania urządzeń zabezpieczających (sygnał akustyczny przy aparacie, sygnalizator bezruchu), zobaczyły test łączności z wykorzystaniem radiostacji nasobnych i laryngofonu. Na zakończenie przypomniały sobie kilka zagadnień z pierwszej pomocy.


Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Pani Dyrektor, Pań Przedszkolanek oraz Dzieci z przedszkola w Chabówce, za możliwość przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń, sprawnie przeprowadzoną ewakuację oraz bardzo miłe przyjęcie. Dziękujemy!

 

W ćwiczeniach brali udział:
dh Robert Żądło - organizator, dowódca
dh Robert Starmach - kierowca
dh Bogdan Kołodziej - ratownik
dh Jan Surówka - ratownik
dh Norbert Pniaczek - ratownik
dh Szymon Staszyński - ratownik
dh Grzegorz Pitek - ratownik
dh Jacek Zembal - pomocnik organizacyjny
dh Zygmunt Zembal - autor filmu
Alicja Starmach - autorka zdjęć
dh Rafał Zając - montaż filmu, edycja zdjęć

 

FILM Z ĆWICZEŃ W PRZEDSZKOLU: LINK

 

ZAPRASZAMY DO GALERII NA FOTORELACJĘ Z ĆWICZEŃ!


Poprawiony: poniedziałek, 11 maja 2015 21:00