Pożar "Willi pod Aniołem" w Rabce - 9.09.2018 |
![]() |
Wpisany przez Administrator | |||
poniedziałek, 10 września 2018 22:44 | |||
W niedzielę 9 września o godzinie 12.09 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu zadysponowało naszą jednostkę do pożaru budynku "Willi pod Aniołem" na skraju Parku Zdrojowego w Rabce. Niezwłocznie po skompletowaniu obsady do działań wyruszył zastęp GBA DAF. Po dotarciu na miejsce, w działaniu były zastępy JRG Rabka, ratownicy jeszcze przed naszym przybyciem ewakuowali osoby znajdujące się w budynku. Do pierwszych zadań strażaków należało udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zbudowanie linii wężowych, w tym jednej linii gaśniczej i zasilania suchego pionu podnośnika. Ratownicy rozpoczęli przygotowanie do pracy w aparatach powietrznych. Do budynku weszły roty z naszej jednostki. Trwały działania mające na celu zmniejszenie intensywności pożaru, poprzez podawanie prądów wody z zewnątrz oraz przez działania wewnętrzne.
fot. Gorce24.pl
Osoby poszkodowane po przybyciu Zespołów Ratownictwa Medycznego zostały przekazane pod opiekę ratowników medycznych. Do osoby najciężej poszkodowanej zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który wylądował na terenie pobliskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, a który przetransportował tą osobę do specjalistycznego centrum leczenia oparzeń. Kolejni poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala przez karetki pogotowia. W miarę przybywania na miejsce kolejnych sił i środków budowano układ zasilania, kierujący akcją wprowadzał kolejne roty w aparatach powietrznych. Do prac w budynku wykorzystano kamery termowizyjne, w tym należącą do naszej OSP. Po przybyciu na miejsce dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej z Rabki zadysponowano Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą z Nowego Targu, w celu dowiezienia aparatów powietrznych. Przybyły na miejsce Komendant Powiatowy PSP przejął kierowanie działaniami ratowniczymi, polecił również zadysponowanie do Rabki specjalistycznego samochodu z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 5 w Krakowie, wyposażonego w dodatkowe aparaty powietrzne i sprężarkę do uzupełniania butli. Do akcji wezwano też Ochotniczą Straż Pożarną z Nowego Targu, która dowiozła kolejną kamerę termowizyjną. W międzyczasie na ulicę Parkową wyruszył również zastęp SLRt z naszej jednostki, który dostarczył kolejne dwa aparaty powietrzne.
fot. Gorce24.pl W miarę prowadzonych prac udało się ograniczyć rozprzestrzenianie ognia. Dogaszanie prowadzono poprzez przelewanie spalonej konstrukcji, usuwanie fragmentów ścian wraz z warstwą ocieplenia oraz zerwanie części poszycia dachowego. Zakończono pracę w aparatach powietrznych, strażacy z JRG 5 Kraków napełnili powietrzem butle wykorzystane podczas akcji przez OSP i PSP. Po około pięciu godzinach od rozpoczęcia działań, z miejsca odjechały wszystkie zastępy OSP. Pozostały tylko wozy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej, której strażacy jeszcze raz dokładnie sprawdzili pogorzelisko pod kątem ewentualnych zarzewi ognia, które mogłyby spowodować ponowne wzniecenie pożaru. Po powrocie do remizy, zadaniem strażaków naszej OSP było przywrócenie gotowości bojowej jednostki.
fot. Tygodnik Podhalański W spektrum działań naszej OSP podczas pożaru "Willi pod Aniołem" znalazły się między innymi budowa linii wężowych, działania gaśnicze wewnętrzne i zewnętrzne, w tym w aparatach powietrznych, kwalifikowana pierwsza pomoc, prace rozbiórkowe i dogaszanie z drabiny oraz podnośnika. Podczas działań udało się ewakuować i ochronić przed zniszczeniem część zgromadzonego w budynku mienia oraz dokumentów, które zostały wyniesione w bezpieczne miejsce. Już w pierwszej fazie działań na miejscu zjawili się Burmistrz, Zastępca Burmistrza Rabki-Zdroju oraz pracownik Urzędu Miasta d/s zarządzania kryzysowego, dzięki czemu wcześnie wdrożono organizację pomocy dla osób zamieszkujących budynek. Po zakończeniu prac strażaków budynek został wyłączony z użytkowania, osoby zamieszkujące go trafiły do tymczasowych lokali zastępczych. Podczas trwania działań, do koszar Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej udał się zastęp SLRt Renault Master/Bibmot z OSP Raba Wyżna, który pełnił zabezpieczenie rejonu, podczas którego interweniował dwukrotnie, między innymi podczas wypadku w Chabówce. Już pod koniec akcji do zabezpieczenia rejonu odesłano również zastęp GCBA z OSP Skawa.
fot. Gorce24.pl W działaniach brały udział: A także policjanci Komisariatu Policji w Rabce, Straż Miejska, Burmistrz i Zastępca Burmistrza Rabki-Zdroju, Pogotowie Gazowe oraz Energetyczne.
Zbiór artykułów i galerii: images/stories/gorc24.jpg
|
|||
Poprawiony: wtorek, 11 września 2018 06:37 |