WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Dominiki Gotarda
Jutro: Benedykta Cyryla
Pojutrze: Adryiany Eugeniusza

LICZNIK

Wizyty dzisiaj93
Wizyty wczoraj158
Cały tydzień332
Cały miesiąc522
Wszystkie270416
 
Start
Poszukiwania zaginionego w Ponicach - 16.11.2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 listopada 2019 11:43

16 listopada o godzinie 8.45 dźwięk syreny i dzwonki telefonów wezwały strażaków OSP Chabówka do działań. Dyżurny SKKP polecił naszym strażakom udać się w okolice szkoły w Ponicach, do akcji poszukiwawczej. Skierowano tam również siły i środki pozostałych OSP z terenu gminy oraz JRG Rabka. Zaginionym był starszy mężczyzna, który w czwartek opuścił miejsce przebywania na terenie Rabki i oddalił się w nieznanym kierunku. Jako że pojawiały się zgłoszenia z Ponic, potwierdzone później nagraniem z monitoringu, działania poszukiwawcze skoncentrowały się w tamtym rejonie. W miejscu koncentracji policjanci KP Rabka-Zdrój przekazali ratownikom szczegółowe informacje na temat osoby zaginionej, następnie koordynujący akcję ratownicy GOPR podzielili strażaków na dwuosobowe zespoły, przydzielili nadajniki GPS i rejony poszukiwań. W działaniach uczestniczyły już siły i środki Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy z wykorzystaniem pojazdów patrolowali górskie ścieżki i drogi.

 

 

Kolejno podzielone roty wyruszały w swój rejon. Jedna z dwójek OSP Chabówka miała sprawdzić ścieżkę prowadzącą dawnym fragmentem szlaku turystycznego. Po drodze w wyznaczone miejsce, strażacy zauważyli mężczyznę w trudno dostępnym terenie, ponad skarpą. Natychmiast udali się do niego, wstępnie rozpoznali jego stan, zabezpieczyli termicznie i wezwali dodatkowe siły i środki biorące udział w akcji. Mężczyzna został ewakuowany ze skarpy, następnie przeniesiony do pobliskiej remizy OSP Ponice. Tam wykonano badanie urazowe, zabezpieczono przed dalszą utratą ciepła i oczekiwano na przyjazd ZRM, któremu poszkodowany został przekazany. Na tym działania zostały zakończone, przy okazji zbiórki dokonano ich krótkiego podsumowania i analizy. Uczestnicy akcji zostali poczęstowani kawą i herbatą przez miejscowych strażaków.

 


W działaniach uczestniczyły:

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce:
492[K]20- GLM Land Rover Defender 110 + 492[K]Q1- Quad Can-Am Outlander

Siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych:
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Rosenbauer- OSP Chabówka
498[K]46- GLM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk- OSP Ponice
499[K]70- GBA 2,5/24 MAN TGM 13.290/Stolarczyk- OSP Rdzawka

Państwowe Ratownictwo Medyczne:
K01-78- P- Mercedes Benz Sprinter 316 CDI/AutoForm- SOR Nowy Targ/MS Rabka-Zdrój


A także koordynujący akcję policjanci KP Rabka-Zdrój i ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR, wyposażeni w quady oraz samochody terenowe.

Poprawiony: sobota, 16 listopada 2019 11:54