WITAMY

WYNAJEM SALI

SIŁOWNIA W REMIZIE


SIŁOWNIA DLA MŁODZIEŻY
W ROKU 2023

ŚRODA, GODZ. 18-20

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Magdaleny Bogumiły
Jutro: Karola Ferdynanda
Pojutrze: Anieli

LICZNIK

Wizyty dzisiaj137
Wizyty wczoraj95
Cały tydzień311
Cały miesiąc4458
Wszystkie369365
 
Start
Warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego oraz KPP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 22 czerwca 2022 18:23

18 i 19 czerwca rozpoczęliśmy cykl szkoleń z projektu pod nazwą "Numer alarmowy 112 łączy pogranicze polsko-słowackie", realizowanego w ramach mikroprojektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Projekt realizowany jest we współpracy z gminą Stara Lubovna na Słowacji, a uczestniczą w nim strażacy z gmin Rabka-Zdrój (OSP Chabówka, OSP Ponice, OSP Rdzawka) oraz Stara Lubovna. Wcześniej, w ramach projektu zakupiono po 4 komplety ubrań specjalnych oraz po jednym zestawie PSP-R1 dla każdej OSP z naszej gminy. W skład pozyskanego umundurowania specjalnego wchodzą ubrania dwuczęściowe Scantex Raptor, Hełm PAB Dragon HT-05, buty Brandbull oraz rękawice Seiz. Zestawy medyczne to modułowe plecaki ratownicze Black Front, z wyposażeniem zgodnym z "Zasadami organizacji ratownictwa medycznego w KSRG" z 2021 roku. Sprzęt został oficjalnie przekazany strażakom 13 czerwca w Urzędzie Miasta w Rabce. Pierwszy szkoleniowy weekend obejmował zagadnienia z zakresu ratownictwa technicznego oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

 

W sobotę 18 czerwca spotkaliśmy się na sali szkoleniowej w naszej remizie, gdzie podczas oficjalnego rozpoczęcia cyklu szkoleń, głos zabrali Burmistrz Rabki pan Leszek Świder oraz dyrektor Euroregionu "Tatry" pan Michał Stawarski. Następnie odbył się krótki wstęp teoretyczny do zagadnień z ratownictwa technicznego, prowadzony przez Mikołaja Stosio z FireSquad. Po teorii przenieśliśmy się na złomowisko w Rabie Wyżnej, gdzie podzieleni na trzy grupy realizowaliśmy zajęcia warsztatowe z zakresu podstaw ratownictwa technicznego, tzw. Basic. Instruktorzy FireSquad przygotowali trzy stanowiska: samochód na kołach, samochód na boku oraz samochód na dachu. Niezbędny sprzęt został ułożony na polu sprzętowym, instruktorzy wprowadzali do tematu założenia. Omówiono kwestie BHP, podziału zadań, zabezpieczenia miejsca akcji, rozpoznania 360°. Następnie rozpoczęło się działanie, począwszy od stabilizacji, poprzez dobór technik, po pracę narzędziami i ewakuację poszkodowanego. Poznaliśmy tajniki solidnej stabilizacji, zarządzania szkłem ("glass management") ergonomicznej pracy narzędziami. Dowiedzieliśmy się co, gdzie i jak przyłożyć żeby nasza praca przyniosła efekty, a czego nie robić żeby nie prowokować dodatkowego zagrożenia. Techniki zaprezentowane przez Mikołaja, Rafała i Szymona poszerzają horyzonty przy postępowaniu z nowymi, wzmocnionymi konstrukcjami samochodów, a jednocześnie stawiają za priorytet stan osoby poszkodowanej przy doborze kierunku ewakuacji. Stąd np. wykorzystanie piły szablastej przy tzw. technice "tunelowania". Zajęcia realizowaliśmy z wykorzystaniem naszego zestawu hydraulicznego Holmatro, zestawu hydraulicznego Lukas z OSP Rdzawka, oraz na użyczonym sprzęcie Lukas E-Draulic, zasilanym bateriami.

 

 

W niedzielę 19 czerwca spotkaliśmy się w naszej remizie, na warsztatach z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, prowadzonych przez instruktorów z firmy "Przed karetką". Tym razem, podzieleni na grupy, ćwiczyliśmy rotacyjnie scenki, wśród których były resuscytacja krążeniowo- oddechowa i zabezpieczenie dróg oddechowych, poszkodowani po wypadku ciężarówki, uraz miednicy, urazy z krwotokami, rana klatki piersiowej, ewakuacja z wysokości. Podczas warsztatów stosowano środki ochronne dopuszczone przez instruktorów jako minimalne, zapewniające bezpieczeństwo podczas realizacji założeń, bez wprowadzania elementu dodatkowego obciążenia fizycznego kursantów przy wysokiej temperaturze. Ćwiczenia były okazją do zapoznania z nowym wyposażeniem zestawu PSP-R1, jak również poszerzenia horyzontów ponad dotychczas zdobytą wiedzę. Podczas warsztatów wymieniliśmy też doświadczenia odnośnie funkcjonowania systemu straży pożarnej na Słowacji.

 

 

 

Zapraszamy do oglądania naszych galerii z warsztatów:

 Poprawiony: piątek, 24 czerwca 2022 15:08