WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marcina Ambrozy
Jutro: Marii Swiatozara
Pojutrze: Wiesława Leokadii

LICZNIK

Wizyty dzisiaj49
Wizyty wczoraj57
Cały tydzień326
Cały miesiąc378
Wszystkie174490
 
Start
Ćwiczenia pożarowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 22 lipca 2014 14:47

 

Ćwiczenia w trenażerze pożarowym w Rabce


 


W ostatnim czasie w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Rabce gościł trenażer ML-2000, należący do Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Krakowie. Urządzenie to pozwala na symulację zjawisk towarzyszących pożarom wewnętrznym. W niedzielę 20 lipca, grupa strażaków z naszej jednostki oraz z OSP Rdzawka wzięła udział w szkoleniu doskonalącym z zakresu pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po badaniu przeprowadzonym przez ratownika medycznego, przystąpili do testu sprawności fizycznej. Ochotnicy mieli za zadanie kolejno 15-krotne wyciskanie 35-kilogramowej sztangi, kilkuminutowy biegu w pełnym umundurowaniu z butlą aparatu ODO oraz kilkukrotne wejście i zejście po drabinie, również z butlą na plecach. Ćwiczenia były wykonywane kolejno, w rotach.

 

 

 

Po zakończeniu testu sprawnościowego, strażacy ubierali maski aparatów oddechowych i przygotowywali się do pracy w pomieszczeniach. Na komendę oficera prowadzącego, roty wchodziły do zadymionego pomieszczenia z linią gaśniczą. Założeniem ćwiczenia było podanie prądów wody na płomienie pojawiające się wewnątrz trenażera oraz przeszukanie pomieszczeń w celu zlokalizowania ewentualnych osób poszkodowanych. W pierwszym pomieszczeniu strażacy zmagali się z ogniem w strefie podsufitowej oraz pożarem kuchenki i towarzyszącymi mu silnymi wybuchami. Po przejściu do drugiego pomieszczenia musieli ugasić ogień pod schodami i ponownie wrócić do pierwszego, gdzie jeszcze raz rozwijał się pożar. Oprócz płomieni i słabej widoczności ochotnicy musieli zmagać się z bardzo wysoką temperaturą, która w strefie podsufitowej pomieszczeń treningowych mogła sięgać nawet kilkuset stopni Celsjusza. Po zakończeniu ćwiczenia strażacy opuszczali urządzenie, a do wejścia przystępowała kolejna rota.


 

Dziękujemy obsłudze trenażera pożarowego, strażakom z II zmiany JRG Rabka oraz Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu, za możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, które pozwoliło nam zdobyć cenne doświadczenia przydatne w walce z pożarami.

 

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z ćwiczeń!

 

 


 

Poniżej zamieszczamy dwa filmy dostępne w internecie, ukazujące przykładowe możliwości urządzenia treningowego:


Poprawiony: środa, 23 lipca 2014 12:58