WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Dominiki Gotarda
Jutro: Benedykta Cyryla
Pojutrze: Adryiany Eugeniusza

LICZNIK

Wizyty dzisiaj97
Wizyty wczoraj158
Cały tydzień336
Cały miesiąc526
Wszystkie270420
 
Start
Zdarzenie masowe w Rdzawce - 20.05.2019r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 maja 2019 20:29

20 maja 2019 roku o godz. 11.09 Dyżurny SKKP w Nowym Targu zadysponował naszą jednostkę do wypadku masowego na DK nr 47 (Zakopianka) w Rdzawce. Bezzwłocznie z naszej remizy do działań wyruszył zastęp SLRt. Podczas dojazdu, drogą radiową do strażaków docierały informacje dotyczące skali zdarzenia. Dowódcy z Państwowej Straży Pożarnej zostali poinformowani o zadysponowaniu do zdarzenia oprócz JRG Rabka i JRG Nowy Targ dwóch jednostek ochotniczych, pięciu Zespołów Ratownictwa Medycznego, śmigłowców LPR i 3. Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej oraz zastępu SCRt z JRG Myślenice, jak również postawienia w stan gotowości do wyjazdu plutonu MBO "MEDYK" z Krakowa. W chwili dotarcia na miejsce naszej jednostki, przy wypadku pracowały już zastępy z JRG Rabka-Zdrój. Autobus kursowy uczestniczący w zdarzeniu znajdował się poza pasem drogowym, oparty na boku. Dostawczy samochód znajdował się ponad skarpą, dwa pojazdy osobowe stały na łące poniżej skarpy. Wokół autobusu znajdowało się kilkadziesiąt osób.

 

 


Do zadań strażaków z naszego zastępu należało wykonywanie poleceń poszczególnych Kierujących Działaniem Ratowniczym dowódców z PSP oraz Kierującej Medycznymi Działaniami Ratowniczymi z przybyłego Zespołu Ratownictwa Medycznego. W pierwszej fazie akcji było to zabezpieczenie pojazdu dostawczego oraz pomoc w ewakuacji kierowcy pojazdu dostawczego, następnie zabezpieczenie miejsca lądowania śmigłowców HEMS oraz 3.GPR z Balic. U ewakuowanej osoby najciężej rannej rozpoczęto czynności resuscytacyjne, prowadzone wspólnie przez ratowników ZRM, LPR oraz strażaków JRG. Kolejnym zadaniem naszych strażaków była pomoc w nadzorowaniu osób poszkodowanych w strefie Triage, pod kątem ewentualnego pogorszenia stanu zdrowia.

 


Po dojeździe na miejsce zastępów z Nowego Targu sprawiono namioty pneumatyczne, gdzie tymczasowo ulokowano lżej rannych z autobusu. Działania resuscytacyjne najciężej poszkodowanej osoby zostały zakończone niepowodzeniem. Na miejscu oprócz służb ratunkowych pracowali także policjanci, inspektorzy transportu drogowego oraz sztab zarządzania kryzysowego gminy Rabka-Zdrój. Dla osób niewymagających hospitalizacji zorganizowany został transport zastępczy.

 


Łącznie w zdarzeniu z udziałem czterech pojazdów poszkodowanych zostało ponad 30 osób, jedna osoba zginęła. Kilka najciężej rannych zostało przetransportowanych do  szpitali przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, śmigłowiec HEMS oraz śmigłowiec 3. GPR do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Limanowej oraz Krakowie. Około godziny 14. Kierujący Działaniem Ratowniczym Dowódca JRG odesłał zastępy OSP do remiz. Na czas prowadzonych działań, zabezpieczenie rejonu w koszarach JRG Rabka pełnił zastęp GBA z OSP Raba Wyżna, w późniejszej fazie akcji dołączył do niego zastęp SCRt z JRG Myślenice. Droga Krajowa nr 47 została odblokowana w godzinach wieczornych, po zakończeniu prac grupy dochodzeniowo- śledczej WRD KPP Nowy Targ oraz biegłego z zakresu rekonstrukcji zdarzeń drogowych.


W działaniach brały udział:

Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie:
220[K]90- SLOp Toyota Land Cruiser


Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu:
490[K]93- SLBus Opel Movano/Carpol
490[K]98- SLDł Land Rover Discovery 3


Siły i środki JRG Rabka-Zdrój:
492[K]21- GBA 2,5/24 Man TGM 13.290/Stolarczyk
492[K]43- SCRt Scania R420/Szczęśniak
492[K]90- SLRr Nissan Navara


Siły i środki JRG Nowy Targ:
491[K]21- GCBAPr MAN LE 18.280/Szczęśniak


Siły i środki JRG Myślenice:
471[K]44- SCRt Volvo FM12/Szczęśniak


Siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych:
498[K]23- SLRt Ford Transit 125T350/Franc-Cars – OSP Chabówka
499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65D15/Wawrzaszek – OSP Rdzawka


Śmigłowce ratownicze:
SP-HXY- Ratownik 6- Eurocopter EC135P2+- Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Kraków-Balice:
Mi8- 3. Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza Kraków-Balice

A także 5 Zespołów Ratownictwa Medycznego z Rabki, Nowego Targu, Mszany Dolnej i Jordanowa, liczne siły Policji z KP Rabka-Zdrój, WRD KPP Nowy Targ i innych jednostek podległych KPP Nowy Targ oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

 

Relacja w naszej GALERII

 

Artykuły prasowe

 

Poprawiony: niedziela, 26 maja 2019 00:32